Baby Blue and Blush Pink

EN
Pastel colors have been going strong lately and I guess they will never go out of style!:) I fell in love with all the mint coats and fluffy light pink jackets during winter and I decided to incorporate this trend to my summer wardrobe too!:) I was so happy when I found this cute baby blue clutch on Postovnezdarma.cz! When I‘m playing with colors, I make sure I don’t wear more than two different colors at the same time. And I balance them out by keeping the rest of the outfit minimal. Thats why I added plain white shorts and simple sandals to my outfit!♥

CZ
Zdá se, že pastelové barvy nevyjdou nikdy z módy!:) Během letošní zimy jsem si zamilovala všechny ty roztomilé mentolové a starorůžové kabátky a ani v létě se těchto odstínů nechci vzdát!:) V dnešním outfitu jsem zkombinovala růžový top se světle modrým psaníčkem z Postovnezdarma.cz! Vždy když ladím barevné oblečení, snažím se držet nanejvýš dvou výrazných barev. Zbytek outfitu nechávám jednoduchý, proto jsem i dnes sáhla po obyčejných bílých kraťasech a bílých sandálech!;)


My Outfit: Clutch: Postovnezdarma.cz; Shorts: Mango; Top: LookbookStore.co; Sandals: Stradivarius


Photos taken by me. (I used tripod and remote control.) / Jsem autorkou všech fotografií. (Snímky outfitu jsem pořídila pomocí stativu a dálkové spouště.)

66 Comments

Leave a comment

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Your email is never shared.