Sunburst Pendant

EN
Hi everyone!:) Tribal inspired jewelry such as triangle necklaces, pyramid bracelets and cuffs have been very popular lately. I first saw these designs at House of Harlow 1960 and step by step they spread to other shops. I’ve seen many affordable versions of the famous Five Station Necklace at H&M, Aldo etc. I found this lovely sunburst pendant on Postovnezdarma.cz!♥ It looks amazing with romantic lace tops or boho dresses! I also added a faux leather jacket to my outfit to make it look more edgy!;)

CZ
Geometrické tribal šperky, inspirované přírodními národy a zaniklými civilizacemi, se už delší dobu drží mezi oblíbenými módními trendy!:) Pyramidové náhrdelníky a přívěsky prosadila nejdříve značka House of Harlow 1960 a postupně se rozšířily snad do všech obchodů od H&M až po Aldo. Stále jsem ale nikde nemohla narazit na známý kruhovitý přívěsek s paprsky. Nakonec jsem našla tenhle krásný kousek na Postovnezdarma.cz!♥ Vypadá skvěle v kombinaci s krajkovými topy nebo rozevlátými šatami. Aby působil outfit trochu výrazněji, přidala jsem k němu bundu z umělé kůže!:)
My Outfit: Necklace: Postovnezdarma.cz; Lace Top: Zara; Pants: H&M; Jacket: Lindex; Flats: Buffalo


Photos taken by me. (I used tripod and remote control.) / Jsem autorkou všech fotografií. (Snímky outfitu jsem pořídila pomocí stativu a dálkové spouště.)

104 Comments

Leave a comment

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Your email is never shared.