Winter Shoes

Warm winter shoes faux leather cruelty-freeEN
Hi guys!:) Hope you are doing well!♥ I wanted to update my winter wardrobe, so I did a little closet clean-out. I donated a big pile of clothes and I kept mainly neutral basic pieces that are easy to style. I also realized that I don’t have any comfortable winter shoes that would keep my feet warm. Finding the perfect pair of stylish cruelty-free winter shoes was an extremely daunting task, so when I saw these faux leather beauties I had to have them!:)

I also bought this cute black strappy top that adds an elegant touch to any winter outfit. I like to wear the crossed straps in front, but the top can also be worn backwards.

CS
Ahoj!:) Doufám, že si užíváte svátky a pěkně relaxujete! Před několika dny jsem prováděla razantní úklid šatníku, po kterém mi zbylo jen pár základních kousků oblečení v neutrálních barvách. Zjistila jsem také, že nemám žádné teplé zimní boty, takže jsem byla nucená vyrazit mezi davy na nákupy.:D Pátrání po praktických stylových botách, které by zároveň nebyly z pravé kůže ani na sobě neměly pravou kožešinu, mi připadalo chvíli jako nesplnitelný úkol, ale nakonec jsem narazila na tenhle super pár v Destroy!:)
Pořídila jsem si také tento černý top z H&M s překříženými ramínky. Překřížené zdobení patří sice na záda (soudím podle umístění cedulky), ale vypadá dobře i na hrudníku.

Winter wardrobe minimalist closet black and white fashion grey sweatersChristmas Room Tour Minimalist Decorating Ideas White Ornaments Black and White ApartmentGrey sweater strappy top minimalist outfitChristmas decorations white and silverGrey sweaters black and white outfits winter wardrobeWhite Ornaments Christmas Tree Silver Black and White
Winter Shoes with Faux Leather Detailing: Calvin Klein Jeans; Grey Kardigan: Marks&Spencer; Black Strappy Top: H&M; Watch: Cluse

6 Comments

Leave a comment

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Your email is never shared.