Krásné a rovné nehty? Nehtová rovnátka jsou řešením!

Nehtová Rovnátka

Co jsou nehtová rovnátka

Nehtová rovnátka jsou nenápadné, bezbolestné pomůcky používané k léčbě zarůstajících nehtů. Obvykle se jedná o tenké, pružné kovové nebo plastové pásky, které se připevňují na povrch nehtu. Rovnátka působí jemným, ale konstantním tlakem na nehet, čímž ho postupně narovnávají a nadzvedávají jeho okraje. Tím se zabraňuje jejich zarůstání do okolní kůže. Aplikace rovnátek je bezbolestná a provádí ji podiatr nebo dermatolog. Doba léčby se liší v závislosti na závažnosti zarůstání, obvykle však trvá několik měsíců. Během této doby je nutné rovnátka pravidelně kontrolovat a v případě potřeby upravovat.

Pro koho jsou rovnátka vhodná

Rovnátka nejsou jen pro teenagery. Vhodná jsou pro širokou škálu pacientů a věkových kategorií. Pokud vás trápí stěsnané, křivé nebo mezery mezi zuby, rovnátka můžou být řešením. Dospělí pacienti ocení diskrétní možnosti, jako jsou průhledné fólie nebo lingvální rovnátka. Rovnátka nejsou jen estetickou záležitostí. Mohou zlepšit skus, žvýkání a řeč. Před samotným rozhodnutím je nezbytná konzultace s ortodontistou, který posoudí váš konkrétní případ a doporučí nejvhodnější typ rovnátek.

Typy nehtových rovnátek

Existuje několik typů nehtových rovnátek, které se liší materiálem, tvarem a způsobem aplikace. Mezi nejčastější patří:

Drátěná rovnátka: Vyrábí se z tenkého drátu a připevňují se na nehet pomocí speciálního lepidla. Jsou nenápadná a relativně levná.

Sponková rovnátka: Mají tvar spony a nasazují se na okraj nehtu. Jsou odolnější než drátěná rovnátka, ale méně diskrétní.

Tvarovací rovnátka: Vyrábí se z pružného plastu a vkládají se pod nehet. Pomáhají korigovat tvar nehtu a zabraňují jeho zarůstání.

Výběr vhodného typu rovnátek závisí na individuálním problému a doporučení odborníka.

Aplikace a nošení rovnátek

Proces nasazování rovnátek je bezbolestný a trvá přibližně hodinu. Nejprve se zuby důkladně vyčistí a osuší. Poté se na ně nanese speciální lepidlo a na něj se připevní jednotlivé zámky rovnátek. Do zámků se následně vkládá drát, který se fixuje gumičkami. Po nasazení rovnátek se může objevit mírný tlak na zuby a mírná bolest, která obvykle do pár dní odezní. Během prvních dnů po nasazení se doporučuje jíst měkká jídla a vyhýbat se lepkavým a tvrdým potravinám. Pravidelná hygiena dutiny ústní je s rovnátky klíčová.

Účinnost a výsledky léčby

Účinnost jakékoli léčby se liší v závislosti na individuálních faktorech, jako je závažnost onemocnění, celkový zdravotní stav pacienta a jeho reakce na léčbu. Obecně platí, že včasná diagnostika a zahájení léčby výrazně zvyšují šance na dosažení dobrých výsledků. Léčba může zahrnovat medikaci, terapii, změny životního stylu nebo jejich kombinaci. Je důležité dodržovat doporučení lékaře a aktivně se zapojovat do procesu léčby. Pacienti by se neměli bát klást otázky a sdílet své obavy se svým lékařem.

Cena nehtových rovnátek

Cena nehtových rovnátek se liší v závislosti na několika faktorech, jako je závažnost problému, typ použitých rovnátek a délka léčby. Obecně se cena pohybuje od 5 000 Kč do 20 000 Kč za jeden nehet.

Rovnátka zhotovená z kovu bývají levnější než rovnátka z průhledných materiálů. Složitější případy a delší doba léčby si obvykle vyžádají vyšší náklady. Některé pojišťovny mohou hradit část nákladů na nehtová rovnátka, pokud jsou považována za lékařsky nezbytná. Před zahájením léčby je vhodné konzultovat s pojišťovnou, zda a v jaké výši přispívá na tento typ léčby.

Péče o nehty s rovnátky

S rovnátky je péče o nehty trochu složitější, ale rozhodně ne nemožná. Důležité je nehty udržovat krátké a čisté, aby se pod nimi nehromadily nečistoty a bakterie. Používejte pilník na nehty místo nůžek, abyste předešli zatržení nehtu o rovnátka. Kartáček na zuby s měkkými štětinkami vám pomůže odstranit zbytky jídla a nečistoty zpod nehtů i okolo rovnátek. Nezapomínejte na hydrataci. Krém na ruce nanášejte i na nehty a nehtovou kůžičku, zvláště po mytí rukou. Pokud máte gelové nebo akrylové nehty, informujte o tom svého ortodontistu. Některé typy materiálů by mohly rovnátka poškodit.

Publikováno: 04. 06. 2024

Kategorie: krása

Autor: LumirSvetly

Tagy: nehtová rovnátka | informace o nehtových rovnátkách