Bluestyles: Letní pohoda v modré

Bluestyles

Historie blues stylu

Blues, hudební žánr s kořeny hluboko v americké historii, se zrodil z bolesti a utrpení afroamerické komunity na konci 19. století na Jihu Spojených států. Vznikl na bavlníkových plantážích a v chudinských čtvrtích, kde se afroameričané s pomocí hudby vyrovnávali s otroctvím, rasismem a těžkostmi každodenního života. Blues se stalo jejich útěchou, způsobem, jak vyjádřit smutek, žal, ale i naději a touhu po lepší budoucnosti.

Rané formy blues se vyznačovaly jednoduchou strukturou, často s opakujícími se verši a refrény. Hudebníci se doprovázeli na primitivní nástroje, jako byly kytary vyrobené z dřevěných beden, džbány a foukací harmoniky. Tyto nástroje, ačkoliv jednoduché, dokázaly vyjádřit hloubku a syrovost emocí, které blues charakterizují.

Postupem času se blues vyvíjelo a obohacovalo o nové prvky. S migrací afroameričanů na sever Spojených států ve 20. století se blues rozšířilo do měst jako Chicago, Memphis a New Orleans, kde se stalo základem pro další hudební žánry, jako je jazz, rhythm and blues a rock and roll.

Typické prvky oblečení

Bluesové oblečení se vyznačuje jednoduchostí a praktičností, odrážející životní styl dělnické třídy, ze které vzešlo. Mezi typické prvky patří džíny, symbol odolnosti a každodenního života. Bavlněná trička, často s potiskem oblíbených bluesových umělců, jsou dalším základem. Flanelové košile, pohodlné a vhodné do chladnějšího počasí, jsou oblíbené pro svůj ležérní vzhled. Kožené bundy a džínové bundy, často zdobené nášivkami a cvočky, dodávají drsnější nádech.

Doplňky hrají v bluesovém stylu také důležitou roli. Klobouky, jako jsou fedory a slamáky, chrání před sluncem a dodávají šmrnc. Šátky, často vázané kolem krku nebo hlavy, slouží k praktičnosti i estetice. Boty jsou obvykle robustní a odolné, jako například pracovní boty nebo kotníkové boty. Celkově je bluesový styl o pohodlí, autenticitě a nadčasovosti, který odráží syrovou energii a emoce samotné hudby.

Denim: nezbytný materiál

Denim je víc než jen látka, je to symbol odolnosti, rebelie a nadčasového stylu. Od dělnických kombinéz až po přehlídková mola, denim si vydobyl své místo v historii módy a v našich srdcích. Jeho cesta začala v polovině 19. století ve francouzském Nîmes, odkud pochází i jeho název (serge de Nîmes). Původně se používal na výrobu odolných pracovních oděvů pro horníky a farmáře.

V 60. letech se denim stal symbolem mládeže a revolty. Džíny se staly hlasem generace, která se odmítala podřídit konvencím. Od té doby denim nevyšel z módy. Naopak, neustále se vyvíjí a přizpůsobuje novým trendům. Dnes existuje nepřeberné množství střihů, barev a úprav denimu. Od klasických modrých džínů až po extravagantní kousky s nášivkami a výšivkami, každý si najde ten svůj styl.

bluestyles

Denim je zkrátka materiál s příběhem, který se stále píše. Jeho odolnost, nadčasovost a schopnost se neustále proměňovat z něj dělá nezbytnou součást každého šatníku.

Košile s kapsami

Doplňky blues stylu

Bluesová hudba, ačkoliv zdánlivě jednoduchá, je bohatá na nuance a detaily, které jí dodávají hloubku a emotivní náboj. Kromě charakteristických akordových postupů a specifického frázování existuje řada doplňků, které pomáhají dotvářet typický bluesový feeling.

Mezi nejpoužívanější patří tzv. bluesové stupnice, pentatoniky odvozené od durové stupnice, ale s vynechanými 4. a 7. stupněm. Tyto stupnice, ať už v mollové nebo durové variantě, dodávají improvizaci bluesový charakter a zároveň usnadňují hru, jelikož se vyhýbají disonantním intervalům.

Důležitou roli hrají také techniky hry na kytaru, jako je bending, slide nebo vibrato. Bending, ohýbání struny pro dosažení vyššího tónu, dodává bluesové kytaře charakteristický "kňourající" zvuk. Slide, klouzání po strunách pomocí bottlenecku, zase evokuje melancholickou a syrovou atmosféru. Vibrato, rozechvívání tónu, dodává hře na intenzitě a citovosti.

Kromě specifických technik hry na kytaru se v blues hojně využívají také různé vokální techniky, jako je například chraplavý zpěv, vokální improvizace a tzv. "call and response", tedy dialog mezi zpěvákem a nástrojem.

V neposlední řadě je třeba zmínit i důležitost rytmiky. Shuffle, swing a další rytmické figury jsou pro blues typické a dodávají mu charakteristický "groove".

Všechny tyto doplňky dohromady vytvářejí jedinečný zvuk bluesové hudby, která i po více než sto letech od svého vzniku oslovuje posluchače napříč generacemi.

Inspirace z hudební scény

Blues je studnice inspirace pro mnoho hudebních žánrů a bluesový styl ovlivnil módu a styl od svého vzniku. Bluesová hudba, která se zrodila z utrpení a těžkostí afroamerické komunity na konci 19. století na americkém Jihu, vyjadřuje emoce jako smutek, bolest, ale i naději a odolnost. Tyto emoce se odrážejí i v bluesovém stylu, který je charakteristický jednoduchostí, praktičností a zároveň určitou elegancí.

Pro ženy je typické oblečení inspirované pracovním oděvem, jako jsou bavlněné šaty s volným střihem, často v tmavých barvách jako je modrá, hnědá nebo šedá. Oblíbené jsou také kostkované košile, džínové bundy a pohodlné boty, například tenisky Converse nebo sandály. Doplňky hrají v bluesovém stylu důležitou roli – šátky do vlasů, velké náušnice a náramky dodávají celkovému vzhledu šmrnc a ženskost.

bluestyles

Muži v bluesovém stylu často volí džíny, flanelové košile, kožené bundy a klobouky. Džínovina je klíčovým materiálem, ať už v podobě kalhot, bundy nebo vesty. Oblíbené jsou také kožené doplňky, jako jsou pásky s výraznými přezkami a kožené náramky. Celkový dojem by měl být uvolněný, ale zároveň stylový.

Bluesový styl není jen o oblečení, ale i o celkovém postoji. Je to styl pro lidi, kteří se nebojí ukázat své emoce a mají rádi hudbu s duší.

Blues styl pro ženy

Blues, žánr narozený z bolesti a naděje amerického Jihu, není jen doménou mužů. Ženy v něm od počátku hrály klíčovou roli, ať už jako zpěvačky, kytaristky nebo pianistky. Jejich hlasy, syrové a emotivní, dodávaly blues specifickou hloubku a sílu. Vzpomeňme legendy jako Ma Rainey, "Matka blues", jejíž charisma a silný vokál inspirovaly generace hudebníků. Nebo Bessie Smith, "Císařovna blues", s hlasem plným vášně a životní moudrosti.

Tyto průkopnice prošlapaly cestu dalším generacím bluesových žen. Dnes se s nimi setkáváme na pódiích po celém světě, od malých klubů po velké festivaly. Jsou to silné osobnosti s vlastním příběhem, který vyprávějí skrze hudbu. Bonnie Raitt, Susan Tedeschi, Shemekia Copeland, to jsou jen některá zvučná jména současné bluesové scény. Jejich hudba oslovuje ženy i muže napříč generacemi. Dokazují, že blues není jen záležitostí minulosti, ale živoucí a inspirativní forma vyjádření i v dnešní době.

Moderní pojetí blues stylu

Blues, žánr s kořeny hluboko v afroamerické historii, se neustále vyvíjí a přizpůsobuje. Moderní pojetí blues stylu je fascinující směsicí tradice a inovací. Současní bluesmani, inspirovaní svými předchůdci, vdechují žánru novou energii a nápady.

Experimentují s nástroji, přidávají prvky rocku, funku, soulu a dokonce i elektronické hudby. Využívají moderní technologie k vytváření komplexních zvukových krajin a posouvají hranice tradičního zvuku.

Texty moderního blues se dotýkají aktuálních témat, od osobních lásek a ztrát po společenské a politické komentáře. Zachovávají si syrovost a upřímnost, která je pro blues typická, ale zároveň reflektují komplexnost moderního života.

Moderní blues je důkazem nadčasovosti a adaptability tohoto žánru. Je to živoucí tradice, která se neustále vyvíjí a inspiruje nové generace hudebníků i posluchačů.

bluestyles

Kde nakupovat blues styl

Blues je o syrové vášni a emocích, ale najít ty správné kousky, které vystihnou vaši bluesovou duši, může být někdy oříšek. Nebojte, máme pro vás pár tipů, kde se vybavit od hlavy až k patě.

Začněme klasikou – džíny. Tmavě modré, rovné, žádné zbytečnosti. Mrkněte na Levis, Wrangler nebo Lee, tam nemůžete šlápnout vedle. K tomu přidejte bílé tričko, flanelovou košili – kostky jsou vítány – a koženou bundu. Ať už sáhnete po klasické černé nebo hnědé, patina dodá ten správný šmrnc.

A co boty? Tady vládnou kožené boty, ať už kotníkové nebo nízké. Dr. Martens, Timberland, ale i klasické tenisky Converse – fantazii se meze nekladou. Hlavně ať se v nich cítíte pohodlně, čeká vás dlouhá noc plná hudby.

A nezapomeňte na doplňky! Klobouk, šátek, sluneční brýle – to vše dotvoří váš bluesový look. A kde to všechno sehnat? Zkuste second handy, vintage obchody nebo se porozhlédněte po internetu.

Tipy pro styling

Modrá je skvělá barva pro styling, protože nabízí širokou škálu odstínů od světlého blankytně modrého až po tmavě námořnicky modrou. Světlejší odstíny modré, jako je blankytně modrá nebo světle modrá, jsou skvělé pro jaro a léto a lze je kombinovat s bílou, béžovou nebo jinými pastelovými barvami pro svěží a vzdušný vzhled. Tmavší odstíny modré, jako je námořnická modrá nebo kobaltově modrá, jsou univerzálnější a lze je nosit po celý rok. Tyto odstíny vypadají skvěle v kombinaci s bílou, černou, šedou nebo dokonce s výraznými barvami, jako je červená nebo žlutá.

Pro ležérní vzhled zkuste zkombinovat modré džíny s bílým tričkem a teniskami. Pro formálnější příležitost zvolte tmavě modré šaty nebo kalhoty s bílou halenkou nebo košilí. Modrá také skvěle vypadá v kombinaci s jinými odstíny modré. Zkuste zkombinovat světle modrou košili s tmavě modrým sakem nebo tmavě modré kalhoty se světle modrým svetrem.

Nebojte se experimentovat s různými texturami a vzory. Modrá džínovina je klasická volba, ale můžete také vyzkoušet modrý len, bavlnu nebo satén. Modrá také skvěle vypadá s pruhy, puntíky nebo květinovými vzory.

Publikováno: 15. 08. 2024

Kategorie: móda

Autor: LumirSvetly

Tagy: bluestyles