Histaminová dieta: Týdenní jídelníček pro život bez obtíží
- Co je histaminová intolerance
- Potraviny s vysokým obsahem histaminu
- Vhodné potraviny pro histaminovou dietu
- Nevhodné potraviny k vyloučení z jídelníčku
- Vzorový snídaňový jídelníček
- Návrh obědového menu
- Tipy na večeře při histaminové dietě
- Vhodné způsoby přípravy pokrmů
- Doporučené bylinky a koření
- Pitný režim a nápoje
Co je histaminová intolerance
Histaminová intolerance je stav, kdy tělo není schopno správně odbourávat histamin, což je důležitý biologicky aktivní amin přirozeně se vyskytující v našem těle i v potravinách. Tento stav vzniká především v důsledku sníženého množství nebo aktivity enzymu diaminooxidázy (DAO), který je zodpovědný za odbourávání histaminu ve střevech. Když tento enzym nefunguje správně, histamin se hromadí v těle a způsobuje různé nepříjemné příznaky.
Mezi typické projevy histaminové intolerance patří bolesti hlavy, migrény, kožní problémy jako kopřivka či svědění, zažívací potíže včetně průjmu a nadýmání, rýma, astmatické potíže a v některých případech i kardiovaskulární symptomy. Tyto příznaky se obvykle objevují do několika hodin po konzumaci potravin s vysokým obsahem histaminu.
Je důležité si uvědomit, že histaminová intolerance není alergie, i když příznaky mohou být podobné. Při alergii imunitní systém reaguje na specifický alergen, zatímco při histaminové intoleranci jde o metabolickou poruchu, kdy tělo nedokáže efektivně zpracovat histamin přijatý v potravě nebo vytvořený vlastním organismem.
Příčiny vzniku histaminové intolerance mohou být různé. Často se jedná o genetickou predispozici, kdy je snížena produkce enzymu DAO. Dalšími faktory mohou být střevní záněty, užívání některých léků, které blokují činnost DAO, nebo konzumace potravin bohatých na histamin. Některé potraviny, i když samy o sobě neobsahují vysoké množství histaminu, mohou způsobovat jeho uvolňování v těle - jsou to takzvané histamin-liberátory.
Pro správnou diagnózu histaminové intolerance je důležité sledování příznaků ve vztahu k přijímané stravě. Lékaři mohou provést měření aktivity enzymu DAO v krvi nebo stanovit hladinu histaminu v moči. Základem léčby je především úprava jídelníčku a vyloučení potravin s vysokým obsahem histaminu. To zahrnuje především fermentované potraviny, zrající sýry, alkohol (zejména červené víno), konzervované ryby, uzeniny, kyselé zelí a další potraviny, které přirozeně obsahují vyšší množství histaminu nebo podporují jeho tvorbu.
V rámci dietního režimu je vhodné konzumovat čerstvé potraviny a vyhnout se dlouhodobému skladování, protože i při skladování se může obsah histaminu v potravinách zvyšovat. Důležité je také dbát na správnou střevní mikroflóru, která může ovlivňovat metabolismus histaminu. V některých případech může lékař doporučit doplňky stravy obsahující enzym DAO nebo antihistaminika.
Přestože histaminová intolerance může významně ovlivnit kvalitu života, při správném dodržování diety a životosprávy je možné příznaky výrazně zmírnit nebo zcela eliminovat. Je však důležité přistupovat k problému individuálně, protože každý člověk může reagovat na různé potraviny odlišně.
Potraviny s vysokým obsahem histaminu
Mezi potraviny, které obsahují vysoké množství histaminu nebo podporují jeho tvorbu v těle, patří především fermentované a kvašené výrobky. Typickým příkladem jsou zrající a plísňové sýry, zejména druhy jako camembert, roquefort nebo gorgonzola. Významným zdrojem histaminu je také kysané zelí, kimchi a jiné fermentované zeleniny. Alkoholické nápoje, především červené víno a šumivá vína, rovněž obsahují značné množství histaminu a mohou způsobovat nepříjemné reakce u citlivých jedinců.
Ryby a mořské plody představují další významnou skupinu potravin bohatých na histamin. Čím déle jsou ryby skladovány, tím více histaminu obsahují, a to i v případě, že jsou zmrazené. Především tuňák, makrela, sardinka a ančovičky patří mezi druhy s nejvyšším obsahem histaminu. Uzeniny a zpracované maso jako salám, šunka nebo sušené maso také obsahují zvýšené množství této látky.
Mezi rostlinné potraviny s vysokým obsahem histaminu patří rajčata, špenát, lilek a avokádo. Tyto potraviny mohou být problematické zejména v syrovém stavu. Také různé druhy ořechů, především vlašské ořechy a kešu, mohou způsobovat histaminové reakce. Citrusové plody, jahody a ananas, ačkoli samy o sobě neobsahují vysoké množství histaminu, mohou podporovat jeho uvolňování v těle.
Kvasnice a výrobky z nich, včetně pekařského droždí a pivovarských kvasnic, jsou známé svým vysokým obsahem histaminu. Proto je třeba být opatrný i při konzumaci piva a kynutého pečiva. Některé druhy luštěnin, zejména sója a výrobky z ní, mohou také přispívat k histaminovým reakcím. Fermentované sójové produkty jako tempeh, natto nebo sójová omáčka jsou obzvláště problematické.
Konzervované a zpracované potraviny obecně představují riziko vzhledem k možnému vysokému obsahu histaminu. To zahrnuje různé druhy omáček, kečupů, majonéz a dresinků. Také instantní polévky a bujóny mohou obsahovat značné množství histaminu nebo látek podporujících jeho tvorbu. Některé druhy koření, především curry, skořice a hřebíček, mohou rovněž stimulovat uvolňování histaminu v těle.
Je důležité si uvědomit, že reakce na histamin jsou velmi individuální a co může způsobovat problémy jednomu člověku, nemusí vadit jinému. Proto je vhodné vést si deník konzumovaných potravin a sledovat, které konkrétní potraviny vyvolávají nežádoucí reakce. Při sestavování jídelníčku pro histaminovou dietu je také třeba brát v úvahu, že čerstvé potraviny obsahují obecně méně histaminu než ty skladované nebo zpracované. Správná příprava a skladování potravin může významně ovlivnit obsah histaminu v jídle.
Vhodné potraviny pro histaminovou dietu
Pro histaminovou dietu je zásadní vybírat potraviny s nízkým obsahem histaminu a látek, které by mohly způsobovat jeho uvolňování v těle. Mezi nejvhodnější potraviny patří především čerstvé maso, které by mělo být co nejdříve po nákupu zpracováno nebo zamrazeno. Ideální je používat libové druhy masa jako kuřecí prsa, krůtí maso nebo telecí. Z obilovin jsou vhodné především rýže, kukuřice, proso, quinoa a pohanka. Tyto obiloviny lze konzumovat v různých úpravách a představují bezpečný základ jídelníčku.
Čerstvá zelenina představuje další důležitou složku histaminové diety. Bezpečně lze konzumovat okurky, salátové listy, hlávkový salát, cukety, mrkev, brambory, petržel nebo květák. Důležité je vybírat vždy čerstvou zeleninu a vyhnout se fermentovaným nebo dlouho skladovaným druhům. Z ovoce jsou nejvhodnější jablka, hrušky, borůvky, brusinky a melouny. Ovoce by mělo být vždy čerstvé a konzumované ihned po nákupu.
Mléčné výrobky je třeba vybírat s rozvahou. Vhodné jsou především čerstvé máslo, smetana a čerstvý tvaroh. Z rostlinných alternativ lze doporučit kokosové, mandlové nebo rýžové mléko. Při výběru tuků se zaměřujeme na kvalitní rostlinné oleje jako je olivový, kokosový nebo slunečnicový olej lisovaný za studena. Máslo je také přijatelnou volbou, pokud je čerstvé.
Pro ochucení pokrmů lze využívat čerstvé bylinky jako je bazalka, petržel, pažitka nebo tymián. Z koření jsou vhodné především jednoduché druhy jako je sůl, pepř nebo kmín. Důležité je vyhnout se kořenícím směsím a glutamátu. Při přípravě pokrmů je vhodné používat jednoduché techniky jako vaření, dušení nebo pečení při nižších teplotách.
Z příloh lze doporučit vařené brambory, rýži všech druhů, těstoviny z bezvaječných těstovin a jáhly. Luštěniny je lepší konzumovat v menším množství a vždy čerstvě uvařené. Ořechy a semínka jsou povoleny v malém množství, především mandle, dýňová semínka a slunečnicová semínka.
Pro přípravu nápojů je nejvhodnější čistá voda, bylinné čaje bez aromát a čerstvě připravené ovocné šťávy z povoleného ovoce. Důležité je vyhnout se alkoholu, fermentovaným nápojům a přeslazovaným limonádám. Minerální vody by měly být neperlivé a bez příchutí.
Při skladování potravin je nutné dbát na správnou teplotu a délku skladování. Potraviny by měly být co nejčerstvější a zpracované co nejdříve po nákupu. Mražené potraviny je vhodné rozmrazovat pozvolna v lednici a nikdy je znovu nezmrazovat. Tímto způsobem lze minimalizovat tvorbu histaminu v potravinách a předejít případným reakcím organismu.
Nevhodné potraviny k vyloučení z jídelníčku
V rámci histaminové diety je naprosto zásadní vyloučit potraviny, které mohou způsobovat nežádoucí reakce organismu. Mezi nejproblematičtější patří především fermentované a kvašené potraviny, jako jsou různé druhy sýrů, zejména ty zrající a plísňové. Kysané zelí, kimchi a další fermentovaná zelenina také patří mezi potraviny, kterým je lepší se vyhnout. Alkoholické nápoje, především červené víno, jsou známé vysokým obsahem histaminu, proto je nutné je z jídelníčku zcela vyřadit.
Velmi problematické jsou také uzeniny, především ty fermentované jako salám, šunka či sušené maso. Tyto produkty procházejí dlouhým procesem zrání, během kterého se v nich vytváří značné množství histaminu. Stejně tak konzervované ryby, především tuňák v konzervě, makrela či sardinka, obsahují vysoké hladiny histaminu a mohou vyvolávat nepříjemné reakce.
Z čerstvých potravin je třeba věnovat pozornost některým druhům ovoce a zeleniny. Rajčata, špenát, lilek a avokádo patří mezi potraviny s přirozeně vyšším obsahem histaminu. Citrusové plody, jako jsou pomeranče, citróny či grepy, mohou působit jako tzv. liberátory histaminu, což znamená, že podporují jeho uvolňování v těle. Stejně tak jahody, ananas či papája mohou u citlivých jedinců vyvolávat obtíže.
Mezi další nevhodné potraviny patří ořechy, především vlašské, arašídy a kešu, které mohou působit jako spouštěče histaminové reakce. Luštěniny, zejména červená čočka a fazole, by měly být také konzumovány s opatrností. Některé druhy koření, jako je skořice, hřebíček či chilli, mohou také způsobovat problémy.
Z mléčných výrobků je nutné vyloučit především zrající a plísňové sýry, ale problematický může být i jogurt, kefír a další fermentované mléčné produkty. Čokoláda, především ta s vysokým obsahem kakaa, je také známá jako potravina bohatá na histamin. Instantní potraviny, bujóny, hotové omáčky a další průmyslově zpracované potraviny často obsahují různé přídatné látky, které mohou působit jako liberátory histaminu.
Kvasnice a droždí jsou dalšími potravinami, kterým je lepší se vyhnout, stejně jako výrobkům z nich. To zahrnuje i některé druhy pečiva a pekařských výrobků. Ocet, především vinný a balsamico, obsahuje vysoké množství histaminu, proto je vhodné jej nahradit citronovou šťávou nebo jablečným octem v malém množství.
Je důležité si uvědomit, že reakce na jednotlivé potraviny může být velmi individuální. Co způsobuje problémy jednomu člověku, nemusí vadit druhému. Proto je vhodné vést si podrobný deník konzumovaných potravin a sledovat reakce organismu. Postupným vylučováním problematických potravin a následným pozorováním lze sestavit individuální seznam nevhodných potravin pro konkrétního jedince.
Vzorový snídaňový jídelníček
Pro zdravý začátek dne v rámci histaminové diety je zásadní vybírat potraviny s nízkým obsahem histaminu. Ideální snídaně by měla obsahovat čerstvé suroviny, které neprošly fermentací ani dlouhým skladováním. Ráno můžete začít s čerstvě připravenou ovesnou kaší z bezlepkových ovesných vloček, kterou lze připravit s rýžovým nebo kokosovým mlékem. Do kaše je vhodné přidat čerstvé ovoce s nízkým obsahem histaminu, jako jsou jablka, hrušky nebo borůvky. Vyvarujte se však citrusům, jahodám a banánům, které mohou způsobovat problémy.
Další výbornou snídaňovou variantou je domácí bezlepkový chléb z čerstvě namletých povolenýchch obilovin, který můžete namazat čerstvým máslem nebo domácím džemem z povolených druhů ovoce. K tomu se skvěle hodí plátky čerstvé okurky nebo ředkvičky. Pokud toužíte po teplé snídani, můžete si připravit míchaná vejce z čerstvých vajec (nikoliv skladovaných déle než dva dny) s bylinkami jako je pažitka nebo bazalka.
Pro zpestření snídaňového jídelníčku lze zařadit také jáhlovou kaši připravenou s kokosovým mlékem a ozdobenou čerstvými malinami nebo kousky jablek. Jáhly jsou výborným zdrojem energie a neobsahují lepek. Důležité je vyhnout se instantním a průmyslově zpracovaným snídaňovým cereáliím, které často obsahují konzervační látky a další problematické přísady.
V teplých měsících je osvěžující alternativou smoothie bowl připravený z čerstvého melounu, který patří mezi nízkohistaminové ovoce. Lze jej kombinovat s kokosovým jogurtem a dozdobit semínky (dýňová, slunečnicová) a čerstvými bylinkami. Zásadní je vždy používat čerstvě připravené smoothie a neschovávat jej na později.
Pro ty, kteří preferují slanější snídaně, je vhodnou volbou quinoa uvařená v zeleninovém vývaru s přidáním čerstvé zeleniny jako je cuketa, mrkev nebo zelené fazolky. Quinoa je výborným zdrojem bílkovin a minerálních látek, přičemž je přirozeně bezlepková. K této snídani se hodí také čerstvě připravené bylinné čaje, například z meduňky nebo máty, které mají uklidňující účinek na trávicí systém.
Při přípravě snídaně v rámci histaminové diety je klíčové dbát na čerstvost surovin a jejich správné skladování. Všechny potraviny by měly být konzumovány co nejdříve po nákupu nebo přípravě. Vyhněte se potravinám, které byly předem připravené nebo dlouho skladované. Snídaně by měla být lehká, ale výživná, aby poskytla dostatek energie na celé dopoledne, ale nezatížila trávicí systém. Pravidelnost a pestrost v rámci povolených potravin jsou základem úspěšného dodržování histaminové diety.
Návrh obědového menu
Pro oběd v rámci histaminové diety je zásadní vybírat čerstvé a neupravované potraviny, které neobsahují vysoké množství histaminu. Ideální základ tvoří čerstvě připravené maso, především kuřecí nebo krůtí, které je vhodné připravit na grilu nebo v troubě s minimem koření. K masu se výborně hodí příloha v podobě vařené rýže nebo brambor, které jsou z hlediska histaminové diety zcela bezpečné.
Při přípravě obědového menu je důležité vyhnout se dlouho skladovaným potravinám a zrající zelenině. Doporučuje se používat pouze čerstvou zeleninu, kterou je nejlepší tepelně upravit. Vhodnou variantou je dušená mrkev, brokolice nebo zelené fazolky. Tyto druhy zeleniny obsahují minimum histaminu a jsou snadno stravitelné.
Pro zpestření obědového menu lze připravit také polévky z čerstvé zeleniny bez použití bujónů a vývarů. Výborná je například bramborová polévka s mrkví a petrželkou, nebo jemná kuřecí polévka s rýží. Je důležité vyvarovat se konzervovaných polévek a instantních vývarů, které často obsahují vysoké množství histaminu a dalších nevhodných látek.
V rámci histaminové diety je možné do obědového menu zařadit i bezlepkové těstoviny s jednoduchými omáčkami. Vhodná je například omáčka z čerstvých rajčat (pokud je jedinec snáší) nebo jemná smetanová omáčka z rostlinné smetany. Je nutné se vyhnout fermentovaným a zrajícím sýrům, které jsou běžnou součástí těstovinových pokrmů.
Pro přípravu zdravého oběda v rámci histaminové diety je klíčové plánování. Všechny suroviny by měly být čerstvě nakoupené a zpracované v den přípravy. Maso by nemělo být předem marinované ani dlouho skladované. Zeleninu je nejlepší nakupovat v menším množství a spotřebovat ji co nejdříve.
Důležitou součástí obědového menu je také způsob servírování a skladování. Pokrmy by měly být konzumovány ihned po přípravě, případné zbytky je nutné rychle zchladit a spotřebovat nejpozději následující den. Při ohřívání jídla je důležité dosáhnout dostatečné teploty, aby se zamezilo množení bakterií, které mohou produkovat histamin.
Pro zachování chuti pokrmů lze používat čerstvé bylinky jako je bazalka, petržel nebo pažitka. Vhodné je také používání kvalitního olivového oleje a himalájské soli. Při dodržování těchto zásad lze připravit chutné a pestré obědy, které nebudou způsobovat histaminovou intoleranci a přitom budou nutričně hodnotné a chutné.
Tipy na večeře při histaminové dietě
Večeře je důležitou součástí histaminové diety a její správné sestavení může významně ovlivnit kvalitu spánku i celkový zdravotní stav. Při přípravě večeří v rámci histaminové diety je zásadní vybírat čerstvé potraviny s nízkým obsahem histaminu. Ideální je připravovat pokrmy z čerstvě nakoupených surovin a vyhnout se skladování uvařených jídel.
Výbornou volbou pro večeři je například quinoa s grilovanou cuketou a mrkví. Quinoa obsahuje kvalitní bílkoviny a je přirozeně bezlepková. Můžeme ji ochutit čerstvými bylinkami jako je bazalka nebo petržel. Zelenina by měla být vždy čerstvá a tepelně upravená, protože syrová může způsobovat problémy.
Další vhodnou večeří je krůtí maso s rýží basmati a dušeným fenyklem. Krůtí maso patří mezi nejbezpečnější druhy masa při histaminové dietě, protože obsahuje minimální množství histaminu. Fenykl navíc podporuje trávení a pomáhá zmírňovat zažívací obtíže. Rýže basmati je lehce stravitelná a představuje ideální přílohu.
Jáhlová kaše s jablky a skořicí může být výbornou volbou pro lehčí večeři. Jáhly jsou přirozeně bezlepkové a bohaté na minerály. Jablka by měla být čerstvá a oloupaná, protože slupka může obsahovat více histaminu. Skořice nejen dodá pokrmu příjemnou chuť, ale má také protizánětlivé účinky.
Pro ty, kdo preferují bezmasá jídla, je skvělou volbou bramborová kaše s dušeným špenátem. Důležité je používat čerstvý špenát, nikoliv mražený nebo konzervovaný. Brambory jsou obecně velmi dobře snášeny a poskytují kvalitní sacharidy pro večerní jídlo.
Kukuřičná polenta s dýňovým pyré představuje další chutnou alternativu. Dýně je výborným zdrojem vitamínů a vlákniny, přičemž je velmi dobře snášena při histaminové dietě. Polentu můžeme zjemnit trochou rostlinného másla nebo kvalitního olivového oleje.
Při přípravě večeří je důležité dodržovat několik základních pravidel. Vždy používáme čerstvé suroviny, vyhneme se konzervovaným a fermentovaným potravinám. Jídlo připravujeme těsně před konzumací a neohříváme zbytky. Důležité je také nepřejídat se večer a poslední jídlo konzumovat nejpozději 2-3 hodiny před spaním.
Vhodné je také experimentovat s různými druhy obilovin povolených při histaminové dietě, jako je pohanka nebo amarant. Tyto pseudoobiloviny jsou nutričně hodnotné a dobře stravitelné. K večeři je můžeme připravit například s dušenou mrkví, pastinákem nebo petrželí.
Večeře by měla být lehká, ale dostatečně výživná, aby tělo mělo dostatek energie na regeneraci během noci. Zároveň by neměla obsahovat potraviny, které by mohly způsobit histaminovou reakci a narušit tak kvalitní spánek.
Zdravá strava bez histaminu je jako čistá řeka - proudí tělem a přináší úlevu. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem histaminu a nechte své tělo volně dýchat.
Květoslava Horáčková
Vhodné způsoby přípravy pokrmů
Při dodržování histaminové diety je naprosto zásadní věnovat pozornost správným způsobům přípravy pokrmů. Nejvhodnější metodou je vaření v páře, které zachovává maximum živin a přitom nevytváří podmínky pro vznik histaminu. Tento šetrný způsob úpravy je ideální zejména pro zeleninu a ryby. Při vaření v páře stačí potraviny připravovat krátce, což zamezuje nadměrnému uvolňování histaminu.
Potraviny vhodné | Potraviny nevhodné |
---|---|
Čerstvé maso | Zrající sýry |
Čerstvá zelenina | Fermentované potraviny |
Rýže | Alkohol |
Brambory | Uzeniny |
Jablka | Kyselé zelí |
Čerstvý tvaroh | Konzervované potraviny |
Další vhodnou metodou je klasické vaření ve vodě, které by však nemělo být příliš dlouhé. Zejména u masa je důležité dodržet zásadu rychlé tepelné úpravy. Čím déle se maso tepelně upravuje, tím více histaminu se může vytvořit. Proto je lepší volit menší kousky masa, které se uvaří rychleji. Při vaření zeleniny je dobré používat čerstvou vodu a nevařit ji příliš dlouho, aby si zachovala své nutriční hodnoty.
Pečení v troubě na sucho nebo s minimem tuku představuje další přijatelný způsob přípravy. Důležité je nastavit přiměřenou teplotu, ideálně mezi 160-180 stupni Celsia, aby nedocházelo k přepálení potravin. Při pečení masa je vhodné použít pečicí rukáv nebo alobal, který zabraňuje vysušování a udržuje šťavnatost.
Dušení představuje také vhodnou metodu, pokud se provádí krátce a s minimem tekutiny. Není vhodné používat vývary či bujóny, které mohou obsahovat vysoké množství histaminu. Místo toho lze použít čerstvou vodu, bylinky a čerstvou zeleninu pro dodání chuti.
Grilování je možné pouze za předpokladu, že se provádí šetrně a potraviny se nepřepalují. Důležité je vyhnout se připálení a vzniku tmavých míst, které mohou obsahovat škodlivé látky a způsobovat problémy. Ideální je používat elektrický gril nebo grilování na kameni, kde máme lepší kontrolu nad teplotou.
Smažení není optimální metodou přípravy při histaminové dietě, ale pokud už se k němu uchýlíme, je nutné dodržet několik zásad. Používáme kvalitní olej vhodný ke smažení, dodržujeme správnou teplotu a smažíme krátce. Vhodnější je volit spíše restování na minimálním množství tuku.
Pro přípravu příloh je ideální používat rýžovar nebo parní hrnec. Tyto spotřebiče zajišťují rovnoměrnou tepelnou úpravu bez rizika připálení. Při vaření obilovin je důležité dodržovat správný poměr vody a času vaření, aby nedocházelo k rozvařování.
Zásadně se vyhýbáme ohřívání již uvařených jídel, protože při každém ohřevu se zvyšuje obsah histaminu v pokrmu. Proto je lepší připravovat čerstvé porce a konzumovat je ihned po uvaření. Pokud už musíme jídlo ohřát, mělo by to být pouze jednou a co nejrychleji.
Doporučené bylinky a koření
Pro histaminovou dietu je výběr správných bylinek a koření naprosto zásadní, jelikož některé druhy mohou významně ovlivnit hladinu histaminu v těle. Mezi nejvhodnější bylinky pro osoby s histaminovou intolerancí patří bazalka, majoránka a tymián. Tyto bylinky nejen že nezpůsobují problémy, ale dokonce mohou působit protizánětlivě a podporovat trávení. Bazalka je obzvláště cenná, protože obsahuje látky, které pomáhají zklidňovat zažívací trakt a současně dodávají pokrmům výraznou chuť.
Velmi příznivě působí také petržel, která je bohatá na vitamín C a další antioxidanty. Při histaminové dietě je možné bez obav používat také rozmarýn, šalvěj a oregano, které dodají jídlům výraznou chuť a aroma, aniž by způsobovaly nežádoucí reakce. Rozmarýn navíc podporuje trávení a má protizánětlivé účinky, což je pro osoby s histaminovou intolerancí velmi prospěšné.
Mezi další vhodné koření patří kurkuma, která je známá svými protizánětlivými vlastnostmi a schopností podporovat trávení. Je důležité používat čerstvou nebo sušenou kurkumu v bio kvalitě, aby se minimalizovalo riziko kontaminace plísněmi. Zázvor v malém množství může být také prospěšný, ale je třeba ho používat s mírou, protože u některých jedinců může vyvolat reakci.
Při přípravě pokrmů v rámci histaminové diety je vhodné experimentovat s různými kombinacemi povolených bylinek a koření. Například směs tymiánu, rozmarýnu a šalvěje může vytvořit harmonickou chuť, která obohatí masité pokrmy. Pro přípravu zeleninových jídel se výborně hodí kombinace bazalky s petrželí, která dodá pokrmům svěží chuť.
Je třeba se vyvarovat používání fermentovaných koření a dochucovadel, jako jsou různé kořenící směsi s glutamátem nebo fermentovanými složkami. Místo nich je lepší vytvářet vlastní bylinné směsi z čerstvých nebo sušených bylinek. Při skladování bylinek a koření je důležité dbát na správné podmínky - suché a temné místo, aby se zabránilo růstu plísní.
Pro zvýraznění chuti pokrmů lze použít také citronovou kůru nebo šťávu z čerstvých citronů, které jsou v malém množství povolené. Kombinace citronu s bylinkami jako je tymián nebo rozmarýn vytváří lahodné aroma, které může nahradit méně vhodná dochucovadla.
Důležité je také zmínit, že všechny bylinky a koření by měly být používány v umírněném množství, protože i povolené druhy mohou při nadměrné konzumaci způsobit potíže. Je vhodné začít s malým množstvím a postupně zjišťovat, jak na ně tělo reaguje. Při nákupu je důležité vybírat kvalitní produkty od ověřených dodavatelů, ideálně v bio kvalitě, aby se minimalizovalo riziko kontaminace plísněmi nebo jinými nežádoucími látkami.
Pitný režim a nápoje
Správný pitný režim je při histaminové dietě naprosto zásadní součástí léčebného procesu. Denně bychom měli vypít minimálně 2,5 až 3 litry tekutin, přičemž je důležité vybírat nápoje, které neobsahují histamin nebo látky podporující jeho uvolňování. Ideální volbou je především čistá neperlivá voda, která by měla tvořit základ pitného režimu. Vodu můžeme ochutit plátkem citronu nebo limetky, ale pouze čerstvě nakrájeným, protože delším stáním se v citrusech začíná tvořit histamin.
Bylinné čaje představují výbornou alternativu k vodě, zejména pokud zvolíme druhy s protizánětlivými účinky. Vhodné jsou například čaje z heřmánku, máty, meduňky nebo kopřivy. Tyto bylinky navíc mohou pomoci zmírnit příznaky histaminové intolerance. Je však důležité připravovat čaj vždy čerstvý a nepít jej odstátý, protože i v něm se může časem tvořit histamin.
Zcela nevhodné jsou alkoholické nápoje všeho druhu, protože alkohol blokuje enzym DAO, který je zodpovědný za odbourávání histaminu v těle. Především červené víno, pivo a fermentované nápoje obsahují vysoké množství histaminu, proto je nutné se jim zcela vyhnout. Stejně tak není vhodná káva, která může u citlivých jedinců způsobovat uvolňování histaminu v těle, i když sama o sobě histamin neobsahuje.
Při výběru nápojů je třeba se vyvarovat také všech fermentovaných nápojů jako je kombucha, kefír nebo kvašené nápoje. Problematické mohou být i různé džusy a smoothies, zejména pokud obsahují histaminově aktivní ovoce jako jsou citrusy, jahody nebo ananas. Pokud si chceme připravit džus, měl by být vždy čerstvý a z povolených druhů ovoce, například z jablek nebo hrušek.
V horkých dnech je třeba věnovat pitnému režimu zvýšenou pozornost, protože dehydratace může zhoršovat příznaky histaminové intolerance. Vhodné je připravit si domácí ledový čaj z bylin, který můžeme ochutit čerstvou mátou nebo plátkem jablka. Důležité je vyhnout se průmyslově vyráběným ledovým čajům a limonádám, které často obsahují různá aditiva a konzervační látky, jež mohou způsobovat problémy.
Pro zpestření pitného režimu lze využít také kokosovou vodu, která je přirozeně bohatá na elektrolyty a minerály. Je však nutné vybírat pouze čisté varianty bez přidaných látek a konzervantů. Minerální vody jsou také povolené, ale měli bychom volit ty s nižším obsahem minerálů a bez bublinek, protože perlivé nápoje mohou u některých lidí způsobovat zažívací obtíže.
Publikováno: 17. 04. 2025
Kategorie: Zdraví