Popraskané koutky: Co je příčinou a jak je zahojit?

Popraskané Koutky Příčina

Suchá a dehydratovaná pokožka

Kdo by neznal ten nepříjemný pocit, když vás začnou pálit a svědit rty? Popraskané koutky dokážou pořádně znepříjemnit den - ať už jde o ranní úsměv na partnera nebo pracovní schůzku.

Představte si, že vaše rty jsou jako květina - bez vody prostě neprospívají. Dehydratace je totiž největším nepřítelem našich rtů. Kolikrát za den si vzpomenete na sklenici vody? Právě pravidelné popíjení během dne je základem pro hebké rty.

Správná péče o rty není žádná věda. Stačí mít po ruce kvalitní balzám s včelím voskem nebo bambuckým máslem. Stejně jako si ráno čistíte zuby, udělejte si rituál z ošetření rtů - vaše rty vám to vrátí v podobě hebkosti a pružnosti.

A co jídelníček? Ten hraje překvapivě důležitou roli. Dopřejte si třeba avokádo, ořechy nebo špenát - jsou plné vitamínů skupiny B, železa a zinku. Tyhle živiny jsou pro vaše rty jako živá voda.

Pamatujte, že krásné a zdravé rty nejsou výsadou modelek z časopisů. S pravidelnou péčí a správnou životosprávou můžete mít i vy rty, které budou vypadat skvěle v každé situaci.

Chladné nebo větrné počasí

Kdo by neznal ten nepříjemný pocit, když vám mráz a vítr vysušuje rty až do praskání? V zimě to prostě schytají nejvíc - šupinkovatí se, pálí a někdy i bolestivě praskají v koutcích. Sama to znám, když spěchám ráno na tramvaj a ledový vítr mi přímo bičuje obličej.

Naštěstí máme po ruce spoustu fíglů, jak se o rty postarat. Balzám na rty je váš nejlepší kámoš - hoďte si jeden do každé kabelky nebo bundy. Nejlíp fungují ty s ochranným UV filtrem, protože sluníčko dokáže zlobit i v zimě.

Večer před spaním si dopřejte extra péči - naneste na rty výživný olejíček nebo mastičku s vitaminem E. Ráno budete žasnout, jak jsou rty hebké. A nezapomeňte pít! Když jsem začala nosit všude láhev s vodou, bylo to znát nejen na rtech, ale i na celé pleti.

Zdravé a spokojené rty jsou vizitkou vaší péče. Stačí jim věnovat trochu pozornosti a odmění se vám svěžím vzhledem i v té největší slotě. A kdo by nechtěl mít krásný úsměv za každého počasí?

Nedostatek vitamínů a minerálů

Kdo by neznal ten nepříjemný pocit, když vás začnou bolet a pálit koutky úst? Většina z nás to někdy zažila, ale málokdo ví, že naše tělo nám tím vlastně něco důležitého sděluje. Popraskané koutky jsou jako varovný signál, že našemu organismu něco podstatného schází.

Je to jako když auto začne vydávat divné zvuky - taky nám tím říká, že potřebuje péči. Nejčastěji za tím stojí nedostatek vitamínů skupiny B, železa nebo zinku. Představte si to jako stavební materiál pro vaši pokožku - když chybí, stěny se začnou drolit.

Naštěstí máme po ruce jednoduché řešení. Stačí obohatit jídelníček o špenát (ten je nabitý železem), přidat hrst vlašských ořechů k svačině, nebo si dát k obědu čočkovou polévku. Každé jídlo je příležitost dodat tělu, co potřebuje.

Vzpomínáte, jak babička vždycky říkala, že jídlo je nejlepší lék? Měla pravdu. Místo drahých krémů zkuste nejdřív sáhnout po kvalitních potravinách. Však to znáte - když stavíte dům, taky potřebujete kvalitní materiál, ne jen hezkou fasádu.

Alergie a podráždění

Znáte ten nepříjemný pocit, když vás pálí a svědí popraskané koutky? Rty jsou neskutečně citlivá část našeho těla - jako křehký senzor reagují na všechno, co jim přijde do cesty. Každodenně je vystavujeme spoustě různých látek, aniž bychom si to uvědomovali.

Nedávno mi kamarádka vyprávěla, jak zjistila, že její oblíbená rtěnka jí vlastně celou dobu způsobovala ty protivné praskliny v koutcích. A není sama - spousta z nás používá kosmetiku nebo jí potraviny, které nám vlastně škodí, jen o tom nevíme.

Klíčem k úspěchu je detektivní práce - začněte si všímat, kdy se problémy objevují. Po ranním čištění zubů? Po snídani s pomerančovým džusem? Nebo možná po nanesení nového balzámu na rty?

Řešení může být překvapivě jednoduché. Stačí třeba vyměnit klasickou zubní pastu za šetrnější variantu nebo přejít na přírodní kosmetiku. Jasně, někdy to chce trochu experimentování, ale vaše rty vám to později vrátí spokojeným úsměvem bez bolesti.

A když si s tím fakt nevíte rady? Není ostuda zajít k alergologovi - koneckonců, jsou to profíci a vidí podobné případy denně. Život je příliš krátký na to, trápit se s popraskanými koutky, když existuje řešení.

Slinění a olizování rtů

Kdo by to byl řekl - něco tak nevinného jako olíznutí rtů může být začátkem nepříjemného problému. Když si rty olizujeme, vlastně jim tím více škodíme než pomáháme. Je to jako začarovaný kruh - čím víc si je olizujeme, tím jsou sušší, a tím víc máme tendenci je olizovat znovu.

Naše sliny jsou jako zrádný přítel - na chvilku rty zvlhčí, ale jakmile uschnou, je to ještě horší než předtím. Venku na mraze nebo ve větru? To už je vyloženě recept na katastrofu.

Znáte ten pocit, když vás suché rty nutí je pořád olizovat? Všichni jsme si tím prošli. Naštěstí existuje řešení, které opravdu funguje. Kvalitní balzám s bambuckým máslem nebo včelím voskem je váš nejlepší spojenec.

Mažte rty pravidelně, hlavně ráno a večer, a taky před tím, než vyrazíte ven. Je to jako byste rtům dali ochranný štít. A když vás zase přepadne nutkání rty olíznout? Prostě sáhněte po balzámu - vaše rty vám za to poděkují.

Některé léky

Když vás trápí popraskané koutky, asi dobře znáte ten nepříjemný pocit při každém úsměvu nebo kousnutí. Bolest a zarudnutí v koutcích úst dokáže pěkně znepříjemnit den - ať už při ranní kávě nebo při večeři s přáteli.

Vitamíny skupiny B, hlavně B2, jsou v tomhle případě jako malý zázrak. Představte si je jako stavební dělníky, kteří opravují poškozené části vaší kůže. Jenže někdy samotné vitamíny nestačí a je potřeba sáhnout po účinnější pomoci.

Když se k prasklinám přidá ještě svědění nebo bílý povlak, je nejvyšší čas zajít za doktorem. Možná máte v koutcích kvasinkovou infekci a tu běžným krémem neporazíte. Jasně, můžete zkoušet babské rady nebo volně prodejné masti, ale proč riskovat, že se stav ještě zhorší?

Správná diagnóza od lékaře a cílená léčba vám ušetří spoustu trápení. Za pár dní budete moct bez obav pořádně roztáhnout pusu od ucha k uchu, dát si pikantní jídlo nebo se políbit s partnerem. Není nad to mít zdravý úsměv, že?

Kožní onemocnění

Každý z nás to zná - nepříjemně popraskané koutky, které dokážou pořádně znepříjemnit den. Nejhorší je, když se to stane zrovna před důležitou schůzkou nebo rande, že? Tenhle otravný problém, kterému doktoři říkají cheilitida, naštěstí není žádná velká věda vyřešit.

Možná vás překvapí, kolik běžných věcí může za popraskané koutky. Nejčastěji je na vině nedostatek béčkových vitamínů, málo pití nebo suchý vzduch z topení. Někdy za tím může být i alergie nebo prostě jen období, kdy je naše tělo trochu pod psa.

Péče o rty musí jet na dvou kolejích - zvenku i zevnitř. Jasně, bez pořádného pití to nepůjde, takže láhev s vodou by měla být váš nový nejlepší kámoš. K tomu přihoďte pořádnou porci ovoce a zeleniny - však víte, jak to máma vždycky říkala. Na rty pak používejte něco pořádného - balzámy s panthenolem nebo bambuckým máslem jsou prostě jednička.

Když už se koutky ozvou, neignorujte je. Je to jako s každým problémem - čím dřív se do toho pustíte, tím rychleji budete mít zase úsměv od ucha k uchu. Zdravé rty jsou přece základ krásného úsměvu, no ne?

Bakteriální nebo plísňové infekce

Kdo by to neznal - nepříjemně popraskané koutky úst, které nás omezují v běžném životě. Nemůžeme se pořádně najíst, usmát se na své blízké nebo si dát pusu s partnerem. Tyhle potíže často způsobují bakterie nebo plísně, které si libují v teple a vlhku našich úst - je to jako by si tam udělaly vlastní malý wellness.

Příčina popraskaných koutků Popis
Nedostatek vitamínů skupiny B Nedostatek riboflavinu (B2), niacinu (B3) a pyridoxinu (B6) může vést k popraskaným koutkům.
Dehydratace Nedostatek tekutin v těle může způsobit vysušení rtů a kůže, včetně koutků úst.

Nemusíte ale zoufat! V každé lékárně najdete spoustu účinných přípravků, které vám pomůžou. Je to stejné jako když máte mokré boty - taky je potřebujete vysušit a ošetřit, aby se nezničily. Stačí zajít do lékárny a poradit se s odborníkem, který vám doporučí správnou mast nebo krém.

Když už ty popraskané koutky pěkně bolí nebo se stav nezlepšuje ani po pár dnech domácí péče, je načase navštívit doktora. Ten nejlíp pozná, co za tím vězí, a navrhne řešení přímo pro vás. Vždyť není nic horšího než se trápit s něčím, co jde snadno vyřešit, že? S proper péčí budete za pár dní zase v pohodě a váš úsměv bude jako dřív.

Kouření

Znáte ten pocit, když se díváte do zrcadla a vidíte své popraskané rty? Cigarety jsou často tím skrytým nepřítelem, který stojí za tímhle problémem.

Kolikrát jsem viděla, jak si kamarádka neustále natírá rty balzámem, ale stejně jí to nepomáhá. A není divu - nikotin je totiž pěkný záškodník, který doslova okrádá naše rty o životadárnou vláhu.

To nejhorší je, že kouření vlastně vytváří začarovaný kruh. Vysušené rty, popraskané koutky, a čím víc cigaret, tím větší problém. V zimě, když fouká studený vítr, je to ještě horší. A co teprve, když zapomeneme pít...

Ale není všem dnům konec! Naše tělo má neuvěřitelnou schopnost se uzdravovat. Jakmile odložíte cigarety, rty se vám začnou viditelně zlepšovat. Budou hebčí, pružnější a přestanou vás trápit ty nepříjemné praskliny v koutcích.

A to není všechno - najednou zjistíte, že vám líp chutná jídlo, že máte víc energie a že se vám líp dýchá. Je to, jako když sundáte těžký batoh ze zad. Prostě najednou cítíte, že žijete naplno.

Stres a únava

Stres a únava nám dokážou pořádně zamotat hlavu a naše tělo na to doplácí víc, než si myslíme. Vždyť i takové popraskané koutky, které možná bereme na lehkou váhu, můžou být vlastně voláním o pomoc našeho přetíženého organismu. Když jsme ve stresu, naše imunita jde prostě dolů a najednou jsme jako na povel náchylnější ke všemu možnému, včetně nepříjemných infekcí kolem pusy.

Znáte to - deadliny v práci tlačí, večer padáme únavou a místo pořádného pití a zdravého jídla to řešíme kávou a rychlovkami z automatu. A naše tělo? To nám to dává pěkně sežrat. Kůže je podrážděná, sliznice křehké a koutky úst prostě protestují.

Je na čase trochu zabrzdit a začít si všímat, co nám tělo říká. Jasně, není to vždycky jednoduché, ale co třeba začít večerní procházkou po práci? Nebo si dopřát čerstvé ovoce místo sušenky ke kafi? A co ten spánek - není načase jít dnes prostě dřív do postele?

Nemusíme hned převracet život vzhůru nohama. I malé krůčky se počítají - třeba když si cestou z práce koupíme oblíbený čaj, nebo si pustíme písničku, co nás vždycky rozveselí. Vždyť právě tyhle drobnosti nám pomáhají udržet si úsměv i v náročnějších dnech.

Genetika a dědičnost

Popraskané koutky nás dokážou pěkně potrápit. Když se ráno podíváte do zrcadla a vidíte ty nepříjemné praskliny, máte chuť to vzdát. Jenže co když za to může naše DNA?

Každý z nás zdědil po rodičích určité predispozice - někdo má citlivější pokožku, jiný zase hůř vstřebává vitamíny. Znáte to sami - v jedné rodině mají všichni podobné problémy s pokožkou, zatímco jinde se s tím nikdy nesetkali.

Ale ruce do klína rozhodně skládat nemusíme! I když nám genetika možná trochu karty zamíchala, pořád máme spoustu es v rukávu. Co třeba začít den vydatnou snídaní plnou vitamínů skupiny B? Nebo si pořídit kvalitní balzám na rty, který budeme nosit vždycky při sobě?

Klíčem je pochopit své tělo a dát mu, co potřebuje. Hydratace zevnitř i zvenčí, pestrá strava s dostatkem železa a pravidelná péče o rty - to jsou jednoduché kroky, které zvládne každý. A věřte nebo ne, výsledky uvidíte dřív, než byste čekali.

Popraskané koutky, tato drobná trhlinka v našem úsměvu, mohou být symptomem mnoha neduhů. Od banální dehydratace, přes nedostatek vitamínů až po závažnější onemocnění.

Zdeněk Kovář

Agresivní kosmetické přípravky

Kdo by neznal ten nepříjemný pocit, když vás začnou pálit a bolet popraskané koutky úst. Je to jako malý, ale otravný společník, který nám dokáže pořádně znepříjemnit den.

Pozor na to, co si dáváte na rty! Ty lákavé voňavé rtěnky z drogerie nebo mentolové balzámy můžou být ve skutečnosti spíš nepřítelem než pomocníkem. Jasně, vypadají super a voní božsky, ale můžou nadělat víc škody než užitku.

Nejlepší je vsadit na osvědčené přírodní kamarády - bambucké máslo je hotový zázrak, mandlový olej pohladí jako hedvábí a včelí vosk? Ten vytvoří dokonalou ochrannou bariéru. Žádná složitá chemie, jen čistá příroda.

Koukněte se taky na svůj jídelníček a pitný režim. Vitamíny skupiny B jsou pro zdravé rty naprostý základ - najdete je třeba v avokádu, vejcích nebo ořeších. A nezapomeňte, že dobře hydratované tělo znamená i spokojené rty.

Za pár dní pravidelné péče budete zase rozdávat úsměvy na všechny strany, jako by se nechumelilo. Stačí jen trocha trpělivosti a správný přístup!

Zubní pasta s fluorem

Popraskané koutky, i když nepříjemné, často signalizují jen drobné nedostatky. Jednou z příčin může být nedostatek vitamínů skupiny B, které se podílejí na zdraví pokožky a sliznic. Zubní pasta s fluorem, ač je skvělým pomocníkem v péči o zuby, může u citlivějších jedinců vysušovat pokožku rtů a zhoršovat tak stav koutků. Řešení je však snadné: vyzkoušejte zubní pastu bez fluoridu nebo s jeho nižším obsahem a sledujte, zda se stav vašich koutků zlepší. Dodržujte pestrou stravu bohatou na vitamíny skupiny B, doplněnou o čerstvé ovoce a zeleninu. S trochou péče a pozornosti se vám jistě podaří popraskané koutky zdolat a těšit se z krásného úsměvu.

Špatně padnoucí zubní náhrady

Popraskané koutky, ačkoliv nepříjemné, mohou být někdy způsobeny i špatně padnoucími zubními náhradami. Tlak a tření, které nesprávně usazené náhrady vytváří, může pokožku v koutcích úst vysušovat a dráždit, což vede k prasklinkám. Naštěstí existuje řešení! Návštěva stomatologa je prvním krokem k úlevě. Odborník dokáže posoudit, zda jsou vaše náhrady příčinou problému, a upravit je tak, aby vám perfektně seděly. Výsledkem budou nejen zdravé koutky, ale i krásný úsměv bez obav. Představte si, jak skvělé bude opět se usmívat bez bolesti a diskomfortu!

Publikováno: 12. 04. 2025

Kategorie: Zdraví