Samovyšetření prsu u žen nesmí být podceňováno

Ženy mohou postihnout nejrůznější nemoci. Mezi ty opravdu závažné patří rakovina prsu. V takovém případě může žena o prsa nejenom přijít, ale rakovina se může dostat i do ostatních částí těla. Přitom takovému neblahému scénáři lze do určité míry předcházet. Stačí, když si doma uděláte samovyšetření prsu.

Samovyšetření prsu není mamograf

Každé ženě musí být asi jasné, že samovyšetření prsu jednoduše není to samé jako mamograf, který odhalí opravdu vše. Správné hmaty dokáží odhalit malá tělesa o velikosti 15 až 20 mm. Právě takto malé bulky mohou být náznakem něčeho nekalého v oblasti Vašich prsů a je zapotřebí vyhledat lékaře.

Jak si vyšetřit prsa doma?

Samovyšetření prsu má pochopitelně určitý postup, který je zapotřebí dodržovat. Pokud patříte mezi začátečnice, nebojte se tento proces opakovat vícekrát za měsíc, abyste do detailu poznaly svoje ňadra. Teprve pak budete mít největší šanci všimnout si něčeho, co ve Vašem těle nemá co dělat.

Kde provádět vyšetření prsou?

Nejprve začněte optickou kontrolou svých ňader. Svlečte si vrchní část oděvu a stoupněte si před zrcadlo. Zvedněte ruce a pozorujte, zda na pohled není něco špatně.

K čemu přihlížet při kontrole prsou?

Zaměřit byste se měly na tvar, velikost a celkovou strukturu prsu. Vnímejte i zabarvení pokožky, které může do jisté míry něco naznačovat.

Jak se provádí vyšetření prsou?

Prsa si prohmatávejte konečky prsů. Vždy druhou rukou naproti prsu, abyste mohli prohmatat opravdu celé ňadro. Neopomínejte ani na oblast kolem podpaždí.

Je třeba kontrolovat i bradavky?

Ano, také bradavky podrobte důkladné kontrole. Sledujte primárně jejich tvar, zabarvení a to, zda z nich neodchází nějaký sekret.

Kdy je vhodné provádět samovyšetření prsou?

V okamžiku, kdy poznáte svá prsa do detailu stačí, když budete samovyšetření provádět jednou za měsíc. Obvykle by to mělo být pátý až desátý den menstruačního cyklu. Díky této prevenci můžete odhalit nebezpečí rakoviny prsu.