Vymakané břicho: Tipy na cviky na břišní svaly

Cviky Na Brisni Svaly

Plank: Král mezi cviky

Plank se právem řadí mezi krále cviků na břicho. Nejenže posiluje přímý břišní sval, ale zapojuje i šikmé břišní svaly, hluboké stabilizační svaly a svaly zad. Je to komplexní cvik, který vám pomůže k pevnému a plochému břichu, ale také ke zlepšení držení těla a snížení bolesti zad.

Základní pozice planku připomíná vrchní pozici kliku, ale s oporou o předloktí. Lokty jsou umístěny přímo pod rameny, záda jsou rovná, břicho zpevněné a tělo tvoří rovnou linii od hlavy až k patám. Důležité je nezvedat zadek nahoru ani nepropadat v bedrech. Plank se dá cvičit v různých variantách, ať už s nataženýma nohama, na předloktí nebo s oporou o dlaně. Pro začátečníky je vhodné začít s kratšími intervaly, například 20 sekund, a postupně dobu výdrže prodlužovat. Pokročilí jedinci můžou vyzkoušet náročnější varianty, jako je plank s unožením nohy nebo s rotací trupu.

Pravidelným zařazením planku do vašeho tréninku posílíte břišní svaly, zlepšíte držení těla a podpoříte celkovou stabilitu a sílu. Nezapomeňte na správnou techniku a postupné zvyšování zátěže.

Zkracovačky: Klasika, co funguje

Zkracovačky patří mezi ty cviky, které zná snad každý. Ať už jste ostřílení sportovci, nebo se teprve chystáte začít s cvičením, zkracovačky jsou skvělým nástrojem pro posílení břišních svalů. Proč? Protože fungují! Zapojují přímý břišní sval, šikmé břišní svaly i hluboké břišní svaly, které jsou důležité pro stabilitu trupu. A co je na nich nejlepší? Že je můžete cvičit prakticky kdekoliv a kdykoliv, stačí vám kousek volného místa.

Nezapomínejte ale na správnou techniku! Při cvičení zkracovaček se soustřeďte na to, abyste zvedali trup silou břišních svalů, ne krkem nebo zády. Pohyb by měl být plynulý a kontrolovaný, bez švihu. A nezapomeňte dýchat! Při zvedání vydechujte a při spouštění se nadechujte.

Existuje mnoho variant zkracovaček, které vám pomohou procvičit břišní svaly z různých úhlů. Můžete zkusit klasické zkracovačky s rukama za hlavou, zkracovačky s rotací pro zapojení šikmých břišních svalů, nebo zkracovačky s nohama nahoře pro intenzivnější posílení. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, nezapomeňte na to nejdůležitější – pravidelnost a důslednost. Jen tak dosáhnete pevných a vypracovaných břišních svalů.

Obrácené zkracovačky: Zapojte spodní břišáky

Obrácené zkracovačky jsou skvělým cvikem pro posílení spodních břišních svalů, které bývají často opomíjeny. Na rozdíl od klasických zkracovaček, kde zvedáte trup, se u obrácených zkracovaček zaměřujete na pohyb nohou směrem k hrudníku. Tím dochází k intenzivní kontrakci spodní části břicha.

cviky na brisni svaly

Pro správné provedení si lehněte na záda s rukama podél těla nebo si je dejte za hlavu pro větší oporu. Nohy zvedněte nahoru a pokrčte v kolenou do pravého úhlu. Následně s výdechem přitáhněte kolena směrem k hrudníku a mírně zvedněte pánev od země. Pohyb by měl vycházet pouze z břišních svalů, nepoužívejte švih ani záda. S nádechem pomalu vraťte nohy zpět do výchozí pozice.

Při cvičení dbejte na to, abyste měli zpevněný střed těla a neprohýbali se v bedrech. Pohyb provádějte pomalu a kontrolovaně, abyste dosáhli maximální kontrakce svalů. Pro začátečníky může být náročné udržet správnou techniku, proto je vhodné začít s menším počtem opakování a postupně ho zvyšovat. Obrácené zkracovačky můžete zařadit do svého tréninku 2-3x týdně pro dosažení viditelných výsledků a posílení břišních svalů.

Ruský twist: Pro štíhlý pas

Ruský twist je skvělým cvikem pro ty, kteří chtějí zpevnit a vytvarovat břišní svaly a dosáhnout tak štíhlejšího pasu. Tento cvik cílí především na šikmé břišní svaly, které jsou zodpovědné za rotaci trupu, ale zapojuje i přímý břišní sval a hluboké stabilizační svaly. Pro správné provedení ruského twistu se posaďte na zem s pokrčenýma nohama a zvednutýma chodidly. Záda držte rovná s mírným záklonem. Do rukou uchopte závaží, medicinbal nebo PET lahev s vodou. S pevným středem těla rotujte trupem ze strany na stranu, přičemž se závažím dotýkejte země vedle boků. Pohyb by měl vycházet z břišních svalů, ne z rukou. Důležité je dýchat a při rotaci vydechovat. Pro začátečníky je vhodné cvičit bez závaží a postupně ho přidávat s rostoucí silou. Ruský twist je komplexní cvik, který při správném provedení přináší skvělé výsledky v podobě zpevněného břicha a štíhlejšího pasu. Nezapomínejte však na důležitost správné techniky a postupné zvyšování zátěže. Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné zařadit ruský twist do komplexního tréninku břišních svalů, který bude zahrnovat i další cviky zaměřené na různé partie břicha.

Horolezec: Dynamika a zábava

Horolezectví není jen o síle paží a zad. Pro dosažení vrcholu a bezpečné lezení je potřeba i silné jádro těla, jehož základem jsou břišní svaly. Cviky na břišní svaly jsou pro horolezce nezbytné, protože pomáhají stabilizovat tělo na stěně a šetřit energii. Silné břišní svaly usnadňují pohyb na skále a umožňují efektivnější přenos síly z dolní části těla do horní.

Mezi nejoblíbenější cviky na posílení břišních svalů pro horolezce patří klasické „plank“ (prkno), jeho varianty na loktech či s přitahováním nohou, dále pak „hollow body hold“ (držení dutého těla) a různé varianty zkracovaček. Důležité je dbát na správnou techniku a cviky provádět pomalu a kontrolovaně. Pro začátečníky je vhodné začít s menším počtem opakování a postupně zvyšovat obtížnost i zátěž. Kromě klasických cviků lze břišní svaly posilovat i zábavnější formou, například pomocí balančních pomůcek, závěsného systému TRX nebo lezením na boulderingové stěně. Pravidelným tréninkem břišních svalů se zlepšíte nejen v lezení, ale i v dalších sportech a aktivitách.

Vzpor dřep: Zapojte celé tělo

Vzpor dřep je komplexní cvik, který aktivuje nejen břišní svaly, ale i svaly celého těla. Zapojují se svaly dolních končetin, hýždí, zad, hrudníku i paží. Díky tomu je vzpor dřep skvělým cvikem pro posílení středu těla (core), který je důležitý pro správné držení těla a prevenci bolestí zad.

Cvik Náročnost Zapojené svaly Průměrný počet opakování (začátečník)
Sklapovačky Střední Přímý břišní sval 10-15
Plank Vysoká Přímý břišní sval, šikmé břišní svaly, core 30-60 sekund

Pro správné provedení vzpor dřepu se postavte s nohama na šířku ramen. Dlaně opřete o zem na šířku ramen, prsty směřují vpřed. Tělo by mělo tvořit rovnou linii od hlavy k patám. S nádechem proveďte dřep a s výdechem se vraťte do výchozí pozice. Během cvičení dbejte na to, abyste měli zpevněný střed těla a neprohýbali se v bedrech.

Vzpor dřep můžete zařadit do svého tréninku jako součást komplexního cvičení celého těla. Pro začátečníky se doporučuje začít s menším počtem opakování a postupně navyšovat. Cvik můžete modifikovat dle vaší pokročilosti a fyzické kondice.

Kolo: Pro boční břišní svaly

Kolo je skvělým cvikem pro posílení břišních svalů, obzvláště šikmých břišních svalů, které jsou zodpovědné za rotaci a stabilitu trupu. Tento cvik zapojuje i přímý břišní sval a hluboké břišní svaly, čímž přispívá k celkové síle a stabilitě středu těla. Pro správné provedení kola si lehněte na záda s pokrčenýma nohama a chodidly na podlaze. Ruce si dejte za hlavu, lokty směřují do stran. Zvedněte hlavu a ramena z podlahy a s výdechem rotujte trupem tak, abyste se levým loktem přiblížili k pravému koleni. S nádechem se vraťte do výchozí pozice a opakujte na druhou stranu. Důležité je během cvičení držet břicho zpevněné a záda přitisknutá k podlaze. Pohyb by měl vycházet z břišních svalů, ne z krku. Pokud cítíte bolest v zádech, snižte rozsah pohybu nebo cvik vynechejte. Pro zvýšení obtížnosti můžete zkusit kolo s nataženýma nohama nebo s využitím závaží. Pravidelným zařazením kola do vašeho tréninku posílíte břišní svaly, zlepšíte stabilitu trupu a podpoříte zdravá záda.

cviky na brisni svaly

Superman: Posilte záda i břicho

Cviky na břicho, to není jen nekonečné opakování sklapovaček. Chcete přece silný střed těla, ne? A ten vám pomůže zdvihnout těžší váhy, zlepšit držení těla a ano, i vyrýsovat břišní svaly. Takže zapomeňte na nudu a pojďte na to chytře.

Základem jsou cviky, které zapojí celé tělo. Kliky, dřepy, shyby, mrtvé tahy – to jsou vaši superhrdinové. Při správném provedení aktivují svaly celého těla, včetně břicha. A to bez ohledu na to, jestli cvičíte s vlastní vahou, činkami nebo na hrazdě.

A co ty cviky na břicho? Ty zařaďte jako bonus. Plank, zkracovačky, přítahy kolen v lehu, ruský twist – možností je spousta. Důležité je cvičit s perfektní technikou a nezahlcovat se zbytečně velkým počtem opakování. Raději méně a kvalitně, než více a s rizikem zranění.

Nezapomeňte, že i strava hraje roli. Bez ohledu na to, kolik cviků na břicho odcvičíte, six-pack se neukáže, pokud ho skrývá vrstva tuku. Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů.

Ať už je vaším cílem silnější střed těla, lepší držení těla nebo vyrýsované břicho, pamatujte, že klíčem k úspěchu je kombinace správného cvičení, vyvážené stravy a dostatku odpočinku.

Silné břišní svaly nejsou jen o vzhledu, ale především o zdraví zad a celkové stabilitě těla. Pravidelné cvičení břicha by mělo být samozřejmostí pro každého, kdo chce žít aktivně a bez bolesti.

Eliška Dvořáková

Prkno se zvedáním nohou: Zvýšení obtížnosti

Pokud už je pro vás klasické prkno se zvedáním nohou příliš snadné, existuje několik způsobů, jak si ho ztížit a posunout tak svůj trénink břišních svalů na další úroveň. Můžete zkusit zvedat obě nohy současně, čímž zapojíte více svalů a zvýšíte náročnost na stabilitu. Další možností je prodloužit dobu, po kterou nohu ve zdvihu držíte, čímž prodloužíte dobu, po kterou svaly pracují pod napětím. Pro ještě větší výzvu zkuste přidat pohyb nohou do stran, čímž zapojíte i šikmé břišní svaly. Pamatujte, že při všech variantách je důležité udržovat rovná záda a zpevněný střed těla, abyste se vyhnuli zranění a cvik byl co nejefektivnější. Nezapomeňte také na správné dýchání – s výdechem zvedejte nohu a s nádechem ji pomalu spouštějte zpět.

cviky na brisni svaly

Šikmé zkracovačky: Pro sexy šikmé svaly

Šikmé zkracovačky patří mezi skvělé cviky, které vám pomohou k vytouženým pekáčům buchet. Zaměřují se na šikmé břišní svaly, které jsou důležité pro rotaci trupu a celkovou stabilitu. Zapojíte je ale i při běžných aktivitách, jako je chůze nebo úklony. Pravidelným zařazením šikmých zkracovaček do vašeho tréninku zlepšíte nejen vzhled vašeho břicha, ale i držení těla a funkčnost celého středu těla. Nezapomeňte ale, že samotné cvičení nestačí. Pro dosažení viditelných výsledků je důležitá i vyvážená strava s dostatkem bílkovin a zdravý životní styl.

Existuje mnoho variant šikmých zkracovaček, takže si vybere opravdu každý. Můžete je cvičit s vlastní vahou, s činkami, na gymnastickém míči nebo s pomocí posilovacích gum. Důležité je dbát na správnou techniku, abyste předešli zranění a dosáhli co nejlepších výsledků. Před samotným cvičením se nezapomeňte zahřát a po cvičení dopřejte svalům zasloužený strečink.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: LumirSvetly

Tagy: cviky na brisni svaly | cviky na posílení břišních svalů