Těhotenská cukrovka – Zjistěte všechno podstatné

Těhotenská cukrovka je onemocněním, které postihuje zhruba dvě až tři procenta těhotných žen. Pokud jste právě těhotná nebo se chystáte otěhotnět, měla byste si přečíst o rizicích této nemoci. Prozradíme Vám, jaké jsou příčiny onemocnění, jaké hrozí nebezpečí a jaký je vhodný jídelníček.

Těhotenská cukrovka a její hlavní příčiny

Nejprve se pojďme zaměřit na to, jaké ženy mají předpoklad toho, že by se u nich mohla vyskytnout těhotenská cukrovka. Dívky nad 25 let s obezitou ho mají. Právě nadměrná váha je největší příčinou. Dále to pochopitelně může být dědičný předpoklad v rodině, ale také samovolný potrat. Cukrovka tohoto typu občas potká i druhorodičky, jejichž první dítě vážilo více, jak čtyři kilogramy.

Všechny důležité informace na jednom místě

Výrazným příznakem těhotenské cukrovky může být nadměrná potřeba pitného režimu. Zjištění nemoci se provádí mezi 24. až 28. měsícem těhotenství a pak musí následovat dieta. K výsledku se lékaři dopracují odběrem a testem krve. Další zásadní informace Vám budeme prezentovat prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jak ohrožuje těhotenská cukrovka dítě?

Projevit se může například v mozkové dysfunkci, dětské obezitě, může dítěti způsobit dýchací obtíže a přispívá i k rychlejšímu vývoji. To je však za předpokladu, že není cukrovka zavčasu odhalena.

Vyskytuje se cukrovka také po porodu?

Těhotenský diabetes, jak je tato cukrovka občas označována končí obvykle s porodem dítěte. Nejčastěji je to do tří měsíců po porodu.

Může cukrovka negativně ovlivnit i život matky po porodu?

Ano, asi u 25 % žen hrozí, že se u nich klasická cukrovka projeví v pozdějším věku.

Jaký jídelníček je vhodný při těhotenské cukrovce?

Určitě je vhodné minimalizovat příjem rychlých cukrů. Vhodnější jsou pomalé cukry. Je zapotřebí dodržovat pravidelný jídelní režim a jíst alespoň šestkrát denně. Vhod přijdou těstoviny, rýže, pečivo a luštěniny.

Lze nějak léčit těhotenskou cukrovku?

Většina matek s touto nemocí by se měla pustit do pravidelného pohybu a výrazné úpravy jídelníčku. S tím poradí specializovaný lékař. Inzulinové injekce jsou až posledním řešením.

Publikováno: 21. 05. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: LumirSvetly

Tagy: bolesti | cukrovka | diabetes | inzulin | nemoc | obezita | onemocnění | těhotenská cukrovka | těhotenský diabetes | zdraví