Side Slit Maxi Skirt

EN
I’ve been wearing this slit maxi skirt nonstop for the past couple of days, mainly because it’s stretchy and super comfy! You can dress it up or down by pairing it with a chic hat or a casual tee. I styled my skirt with a floppy hat, elegant crop top and this lovely black bag from Postovnezdarma.cz. The bag is such a versatile piece and it’s quickly becoming one of my favorite accessories. It gives a classy feel to any outfit I wear!:)

CZ
O výhodách maxi sukní jsem toho na blogu napsala už hodně, největší plus je asi to, že působí elegantně a přitom jsou úžasně pohodlné! Já jsem tuhle sukni s rozparkem objevila před pár dny ve slevách a nosím ji teď skoro ke všemu!:) Vypadá chic v kombinaci s větším kloboukem, ale hodí se i ke každodenním topům, sandálům a batůžkům. K dnešnímu outfitu jsem přidala tuhle nádhernou kabelku z Postovnezdarma.cz! Černých klasických doplňků totiž není nikdy dost!:D

My Outfit: Bag: Postovnezdarma.cz; Skirt and Flats: H&M; Hat: Oasap.com; Top: Zara


Photos taken by me. (I used tripod and remote control.) / Jsem autorkou všech fotografií. (Snímky outfitu jsem pořídila pomocí stativu a dálkové spouště.)

79 Comments

One Trackback

Leave a comment

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Your email is never shared.